Proč můžeme prodávat prsteny s diamantem za tak nízkou cenu?
Často se na mě obracejí zákazníci s dotazem, zda se jedná opravdu o diamant nebo o lacinou napodobeninu diamantu kubický zirkon. Mnoho z nich si ze strachu z podvodu nechá výhodnou nabídku raději utéct. Nechci zdražovat jen proto, aby byla nabídka "uvěřitelnější". Svým zákazníkům chci poskytnout možnost koupě prstenu s diamantem za cenu, která dovoluje tento prsten bez obav nosit.
Na tento nápad jsem přišla před časem, když jsem se bavila se svou švagrovou. Ta dostala zásnubní prsten s diamantem od mého bratra, a když zjistila cenu, raději ho vůbec nenosila. To mi připadá jako veliká škoda. Když se žena chlubí zásnubním prstenem, nejčastější otázka okolí zní: "A je ten prsten s diamantem?". Máme zažito, že by s diamantem měl být. A čím větší, tím lepší! Na druhou stranu se ale mnoho žen zlobí na svůj protějšek, že do prstenu, který se teď bojí nosit, investoval partner takové peníze! Zlatý prsten s dvoumilimetrovým diamantem pořídíte za částku běžně přesahující 9000Kč. Aby vypadal diamant větší, je často umístěn do speciálního hodně členitého lůžka. Když se podíváte zblízka, samotný diamant není téměř vidět.
Naše prsteny jsou cenově mnohem dostupnější a mají tu výhodu, že na černém podkladu ebenového dřeva je diamant mnohem lépe vidět než na podkladu zlatém, a to díky barevnému kontrastu. V kombinaci se dřevem navíc nepůsobí prsten tak okázale a nevypadá, že má za cíl obdarovaného úžasem vyvrátit :-) Díky tomu je mnohem vhodnějším dárkem pro páry, kde si není partner tak jistý reakcí své milované. Není ani nevhodné, aby se kdokoli obdaroval sám.
Diamanty, které používáme, mají svůj původ v Izraeli a kupujeme je od českého distributora, který se sám zabývá také (především) zlatnickou činností. Podíváte-li se na ceny na českém trhu, zjistíte, že 2mm diamant je možné pořídit za cenu kolem 800Kč. Toto je cena pro koncového zákazníka. Velkoobchodní ceny jsou samozřejmě nižší. Prsteny z ebenového dřeva vyrábíme sami. Díky těmto skutečnostem si můžeme dovolit prodávat prsteny s diamantem za cenu kolem 2500Kč, v akcích ještě levněji.
A jak je to s certifikátem pravosti? K diamantům, které nejsou investiční, poskytuje certifikát prodejce. Takový samozřejmě přidáváme ke svým šperkům také. Jedná se o naši záruku, že máte v rukou šperk s pravým diamantem. Na certifikátu je uvedena velikost, váha v karátech, druh brusu, barva a čistota (tu určuje množství inkluzí, jiných chyb a nečistot). Tento certifikát slouží společně s prodejním dokladem jako kupní smlouva. Pokud by byla jakákoli část nepravdivá, má zákazník nárok na odstoupení a vrácení peněz. Pro nás je to ale především dobré jméno naší značky Black Cat Diamond, které nabízíme jako záruku kvality. Nejsme společnost na jednu zimu. Na trhu se pohybujeme od roku 2015. Spokojenost našich zákazníků pro nás má větší hodnotu než by byla částka ušetřená na materiálu, ze kterého jsou naše šperně. Nejen lidsky, ale i obchodně.
Svým zákazníkům nabízíme kromě certifikátu od nás také certifikát České gemologické laboratoře, která v tomto oboru působí také jako soudní znalec. Tento certifikát vydává laboratoř za částku kolem 800Kč, čímž neúměrně stoupá cena šperku. Z toho důvodu nebývá poskytování laboratorního certifikátu u takto velkých diamantů běžné.
A jak se vlastně pozná rozdíl mezi diamantem a jeho napodobeninou? Nejlevnější napodobeninou diamantu je zirkon. Jeho cena se pohybuje od 3Kč. Z počátku může vypadat jako diamant, protože má ale mnohem menší tvrdost, brzy je poškrábán a přestane se třpytit a leskout. Šperky se zirkony nevyrábíme. Máme za to, že se k ušlechtilým dřevinám, které používáme při výrobě prstenů nehodí. Dražší variantou "náhražky" diamantu je moissanit. Ten je narozdíl od diamantu vždy laboratorně vyrobený. Při rozměrech kolem 2mm se jeho cena téměř neliší od diamantu. V obou případech je součástí ceny kromě materiálu také práce (především broušení) a provize obchodníkovi. Díky tomu jsou v ceně tak malé rozdíly, že nedává prakticky žádný smysl diamanty těchto rozměrů nahrazovat moissanity . Kde se projeví rozdíl v cenách, jsou šperky s velkými kameny. Výrobci často po moissanitu sáhnou nejen z důvodu nižší ceny. V některých ohledech mohou totiž vlastnosti moissanitu předčit vlastnosti diamantu. Především jeho blyštivost může být vyšší, a protože tvrdost moissanitu je jen nepatrně nižší, zachová si kámen své vlastnosti na rozdíl od levného zirkonu stejně dlouho jako diamant. V současné době nevyrábíme žádné prstýnky s moissanitem, vzhledem k jeho vynikajícím vlastnostem se ale chystáme jeho zařazení do nabídky. Moissanit bývá také opatřen certifikátem a i my budeme tuto skutečnost u prstenů samozřejmě uvádět.
Posledním důvodem, který umožňuje držet ceny našich prstenů nízko, je způsob fasování. Je třeba vynaložit mnohem větší úsilí k připevnění diamantu ke zlatému (nebo i jinému kovovému) prstenu. My diamanty do lůžka dřevěného prstenu vlepujeme. Je to rychlý a účinný způsob.
Na obrázku je prsten z bílého zlata s 2mm diamantem a prsten z ebenového dřeva s 2,4mm diamantem (rozdíl třpytivosti a lesku je dán úhlem nasvícení, úhlem focení a barevným kontrastem)
Nech si i Ty vyrobit na zakázku ebenový prsten s broušeným diamantem!